Product Code Database
Example Keywords: playstation -stockings $79
barcode-scavenger
   » » Wiki: Luganda
Tag Wiki 'Luganda'.
Tag

The Ganda Laurie Bauer, 2007, The Linguistics Student’s Handbook, Edinburgh language, or Luganda (Ganda: Oluganda ), is the major language of , spoken by over sixteen million and other people mainly in Southern Uganda, including the capital . It belongs to the branch of the language family. , it is a highly with word order and .

With about seven million first-language-speakers in the region and about ten million others with a working knowledge, it is the most widely spoken Ugandan language, and as second language it follows and precedes . The language is used in some primary schools in Buganda as pupils begin to learn English, the primary of Uganda. Until the 1960s, Ganda was also the official language of instruction in primary schools in .


Phonology
A notable feature of Luganda phonology is its and distinctions between and vowels. Speakers generally consider consonantal gemination and vowel lengthening to be two manifestations of the same effect, which they call simply "doubling" or "stressing".

Luganda is also a ; the change in the pitch of a syllable can change the meaning of a word. For example the word kabaka means 'king' if all three syllables are given the same pitch. If the first syllable is high then the meaning changes to 'the little one catches' (third person singular present tense Class VI ka- of -baka 'to catch'). This feature makes Luganda a difficult language for speakers of non-tonal languages to learn. A non-native speaker has to learn the variations of pitch by prolonged listening.


Vowels
Luganda vowels ! ! !

All five vowels have two forms: and . The distinction is phonemic but can occur only in certain positions. After two consonants, the latter being a , all vowels are long. Before a , all vowels are long. Before a , all vowels are short. The of a vowel is not affected by its length.


Consonants
The table below gives the consonant set of Luganda, grouping and consonants together in a cell where appropriate, in that order.

Apart from , all these consonants can be , even at the start of a word: bbiri 'two', kitto 'cold'. The and are geminated as and : eggwanga 'country'; jjenje 'cricket'—from the roots -wanga and -yenje respectively, with the singular noun prefix e- that doubles the following consonant.

Apart from , and , all consonants can also be —prefixed with a . This consonant will be , , or according to the , and belongs to the same syllable as the consonant it precedes.

The becomes when or . For example ndaba 'I see' (from the root -laba with the subject prefix n-); eddagala 'leaf' (from the root -lagala with the singular noun prefix e-, which doubles the following consonant.

A consonant can't be both geminated and prenasalised. When processes require this, the gemination is dropped and the syllable is inserted, which can then be prenasalised. For example when the prefix en- is aded to the adjective -ddugavu 'black' the result is enzirugavu .

The , , and can be at the start of a word: nkima (or ) 'monkey', mpa 'I give', nnyinyonnyola or 'I explain'. Note that this last example can be analysed in two ways, reflecting the fact that there's no distinction between prenasalisation and gemination when applied to nasal stops.


Tone
Luganda is a , with three tones: high (), low () and falling (). A falling tone may occur only on the last syllable of a word. High and low tones may occur in any position.

Tones are carried on . In Luganda, a short vowel has one mora and a long vowel has two morae. A geminate or prenasalised consonant has one mora. (A vowel followed by a following prenasalised consonant has two morae including the one belonging to the prenasalised consonant.)

Prefixes often change the tones in a word. For example Baganda has LHHL, but adding the initial vowel a- gives Abaganda with L-LHLH. (Here, long vowels are transcribed double () rather than with the length mark (), to allow for tones to be written on each mora.)


Phonotactics
can take any of the following forms:
  • V (only as the first syllable of a word)
  • CV
  • GV
  • NCV
  • CSV
  • GSV
  • NCSV
where V = , C = single (including nasals and semivowels but excluding geminates), G = , N = , S =

These forms are subject to certain restrictions:

  • Two vowels may not appear adjacent to one another. When or rules cause two vowels to meet, the first vowel is or reduced to a and the second is if possible.
  • A vowel following a consonant–semivowel combination (except ) is always long. After a vowel can be either long or short.
  • A vowel followed by a nasal–plosive combination is always long.
  • A vowel followed by a geminate is always short. This rule takes precedence over all the above rules.
  • The and may not appear before the vowel or the semivowel . In this position they become the corresponding and respectively.
  • The consonants , and ~ can't be or .
  • A consonant can't be both geminated and prenasalised.

The net effect of this is that all Luganda words follow the general pattern of alternating and , beginning with either but always ending in a vowel:

  • (V)XVXV...XV
where V = , X = , (V) = optional vowel

This is reflected in the rule that words are always hyphenated after a vowel (when breaking a word over two lines). For example Emmotoka yange ezze 'My car has arrived' would be split into syllables as E‧mmo‧to‧ka ya‧nge e‧zze.


Variant pronunciations
The and may be realised with some —either as and or as and respectively.

In speech, word-final are often in these conditioning environments:

  • Word-final can be silent after , , or
  • Word-final can be silent after , , or

For example, ekiddugavu 'black' may be pronounced or . Similarly lwaki 'why' may be pronounced , or .

Long vowels before (that is, before , , or ) may be , and the nasal is then often elided. Additionally, when not elided (for example phrase-initially), the usually becomes a in , . For example:

  • nfa 'I'm dying' is pronounced
  • musanvu 'seven' may be pronounced , , or
  • tonsaba 'don't ask me' may be pronounced , or

The has two and , conditioned by the preceding vowel. It's usually realised as a or after a ( i.e. after , , or ), and as a elsewhere. However, there's considerable variation in this, and using one allophone instead of the other causes no ambiguity. So lwaki 'why' may also be pronounced , , etc.


Alternative analysis
Treating the and consonants as separate yields the expanded consonant set below:

This simplifies the phonotactic rules so that all syllables are of one of three forms:

  • V (only as the first syllable of a word)
  • CV
  • CSV
where V = , C = (including geminate and prenasalised consonants), N = , S = ( i.e. either or ).

is then only distinctive before simple consonants ( i.e. simple plosives, simple fricatives, simple nasals, approximants and liquids)—not before geminate or nasalised consonants or at the end of a word.


Orthography
Luganda , which has been standardised since 1947, uses a augmented with one new letter and a which is treated as a single letter. It has a very high sound-to-letter correspondence: one letter usually represents one sound and vice-versa.

The distinction between simple and consonants is always represented explicitly: simple consonants are written single; geminates are written double. The distinction between is always made clear from the spelling, but not always explicitly: short vowels are always written single; long vowels are only written double when their length cannot be inferred from the context. and are not represented in the spelling.

The following are always represented with the same letter or combination of letters:

  • Short vowels (always spelt a, e, i, o, u)
  • All consonants apart from , and
  • The and , when followed by a short vowel (always spelt c, j), except when the short vowel is itself followed by a geminate consonant, or when the vowel is

The following phonemes can be represented with two letters or combinations of letters, with the alternation predictable from the context:

  • Long vowels (spelt a, e, i, o, u where short vowels are impossible; aa, ee, ii, oo, uu elsewhere)
  • The (spelt r after e or i; l elsewhere)

The following phonemes can be represented with two letters or combinations of letters, with unpredictable alternation between the two:

  • The palatals and , when followed by a long vowel, by a short vowel and a geminate consonant, or by an i sound ( or ) (can be spelt with c, j, with ky, gy, or, before i, with k, g)

It is therefore possible to predict the pronunciation of any word (with the exception of stress and tones) from the spelling. It's also usually possible to predict the spelling of a word from the pronunciation. The only words where this is not possible are those that include one of the affricate–vowel combinations discussed above.


Vowels
The five in Luganda are spelt with the same letters as in many other languages (for example ):

  • a
  • e
  • i
  • o
  • u

As mentioned above, the distinction between and vowels is and is therefore represented in the alphabet. Long vowels are written as double (when length cannot be inferred from the context) and short vowels are written single. For example:

  • bana 'four ( e.g. people)' vs baana 'children'
  • sera 'dance' vs seera 'overcharge'
  • sira 'mingle' vs siira 'walk slowly'
  • kola 'do' vs koola '(to) weed'
  • tuma 'send' vs tuuma '(to) name'

In certain contexts, constraints mean that a vowel must be long, and in these cases it is not written double:

  • A vowel followed by a
  • A vowel that comes after a consonant–semivowel combination—apart from ggw which can be thought of as a geminated w, and ggy which can be thought of as a geminated y (although the latter is less common as this combination is more often spelt jj)

For example:

  • ekyuma 'metal'
  • ŋŋenda 'I go'
But
  • eggwolezo 'court house'
  • eggwoolezo 'customs office'

Vowels at the start or end of the word are not written double, even if they are long. The only exception to this (apart from all-vowel interjections such as eee and uu) is yee 'yes'.


Consonants
With the exception of ny , each sound in Luganda corresponds to a single letter. The ny combination is treated as a single letter and therefore doesn't have any effect on vowel length (see the previous subsection).

The following letters are pronounced as in :

  • b
  • d
  • f
  • l
  • m
  • n
  • p
  • s
  • t
  • v
  • w
  • y
  • z

A few letters have unusual values:

  • c
  • j
  • ny
  • ŋ

The letters l and r represent the same sound in Luganda——but the orthography requires r after e or i, and l elsewhere:

  • alinda 'she's waiting'
  • akirinda (or ) 'she's waiting for it'

There are also two letters whose pronunciation depends on the following letter:

  • k is pronounced (or ) before i or y, elsewhere
  • g is pronounced (or ) before i or y, elsewhere
Compare this to the pronunciation of c and g in many . As in the Romance languages the 'softening letter' (in i; in e; in Luganda y) is not itself pronounced, although in Luganda it does have the effect of lengthening the following vowel (see the previous subsection).

Finally the sounds and are spelt n before another consonant with the same (in other words, before other and respectively) rather than ny and ŋ:

  • The combinations and are spelt nny
  • The combination is spelt nÿ (the shows that the y is a separate letter rather than part of the ny digraph, and the is spelt n before y as in the above rule; in practice this combination is very rare)
  • is spelt n before k or g (but not before another ŋ)
  • is spelt n before c or j, or before a soft k or g


Alphabet
The standard Luganda alphabet is composed of twenty-four letters:
  • 18 consonants: b, p, v, f, m, d, t, l, r, n, z, s, j, c, g, k, ŋ, ny
  • 5 vowels: a, e, i, o, u
  • 2 semi-vowels: w, y

Since the last consonant ŋ does not appear on standard typewriters or computer keyboards, it is often replaced by the combination ng'—including the apostrophe. In some non-standard orthographies, the apostrophe is not used, which can lead to confusion with the letter combination ng, which is different from ŋ.

In addition, the letter combination ny is treated as a unique consonant. When the letters n and y appear next to each other, they are written as nÿ, with the mark to distinguish this combination from ny.

Other letters ( h, q, x) are not used in the alphabet, but are often used to write from other languages. Most such loanwords have standardised spellings consistent with Luganda orthography (and therefore not using these letters), but these spelling are not often used, particularly for words.

The full alphabet, including both standard Luganda letters and those used only for loanwords, is as follows:

  • Aa, a
  • Bb, bba
  • Cc, cca
  • Dd, dda
  • Ee, e
  • Ff, ffa
  • Gg, gga
  • (Hh, ha )
  • Ii, yi
  • Jj, jja
  • Kk, kka
  • Ll, la
  • Mm, mma
  • Nn, nna
  • (NY Ny ny, nnya or nna-ya)
  • Ŋŋ, ŋŋa
  • Oo, o
  • Pp, ppa
  • (Qq )
  • Rr, eri
  • Ss, ssa
  • Tt, tta
  • Uu, wu
  • Vv, vva
  • Ww, wa
  • (Xx )
  • Yy, ya
  • Zz, zza


Grammar
Like the grammars of most , Luganda's grammar can be said to be noun-centric in the sense that most words in a sentence agree with a noun. Agreement is by and , and is indicated with prefixes and infixes attached to the start of word stems. The following parts of speech agree with nouns in class and number:


Noun classes
NB: In the study of the term noun class is often used to refer to what is called in comparative linguistics and in the study of certain other languages. Hereafter, both terms may be used.

There is some disagreement as to how to count Luganda's . Some authorities count and forms as two separate noun classes while others treat the singular–plural pairs as . By the former method there are 17 classes while by the latter there are 10, since there are two pairs of classes with identical plurals and one class with no singular–plural distinction.

The latter method is consistent with the study of non-Bantu languages: it is recognised, for example, that German has three genders—masculine, feminine and neuter—and two numbers—singular and plural. To ignore the and relationship between 'masculine singular' and 'masculine plural' (for example Mann 'man' and Männer 'men') and to treat them as two different noun classes out of a total of six would be artificial; so number is regarded as being distinct from gender, giving three genders and two numbers. Applying this method to Luganda gives ten noun classes, nine of which have separate singular and plural forms. This is the usual way to discuss Luganda (but not when discussing Bantu languages generally).

The following table shows how the ten traditional classes of Luganda map onto the noun classes:

ISingular1, 1a
Plural2
IISingular3
Plural4
IIISingular9
Plural10
IVSingular7
Plural8
VSingular5
Plural6
VISingular12
Plural14
VIISingular11
Plural10
VIIISingular20
Plural22
IXSingular15
Plural6
X(no distinction)13

As the table shows, Proto-Bantu's (6 and 10) are treated as separate in this article.

As is the case with most languages, the distribution of nouns among the classes is essentially arbitrary, but there are some loose patterns:

  • Class I contains mainly people, although some inanimate nouns can be found in this class: musajja 'man', kaawa 'coffee'
  • Class II contains all sorts of nouns but most of the concrete nouns in Class II are long or cylindrical. Most trees fall into this class: muti 'tree'
  • Class III also contains many different types of concepts but most animals fall into this class: mbwa 'dog'
  • Class IV contains inanimate objects and is the class used for the impersonal 'it': ekitabo 'book'
  • Class V contains mainly (but not exclusively) large things and liquids, and can also be used to create : ebbeere 'breast', lintu 'giant' (from muntu 'person')
  • Class VI contains mainly small things and can be used to create diminutives, adjectival and (in the plural) and countries: kabwa 'puppy' (from mbwa 'dog'), kanafu 'laziness' (from munafu 'lazy'), bukola 'inaction, not to do' (from kukola 'to do, act'), Bungereza 'Britain, England' (from Mungereza 'British, English person')
  • Class VII contains many different things including the names of most languages: Oluganda 'Ganda language', Oluzungu 'English language' (from muzungu 'European, white person'')
  • Class VIII is rarely used but can be used to create forms: gubwa 'mutt' (from mbwa 'dog')
  • Class IX is mainly used for or : kukola 'action, to do' (from the kola 'do, act')
  • Class X, which has no singular–plural distinction, is used for mass nouns, usually in the sense of 'a drop' or 'precious little': tuzzi 'drop of water' (from mazzi 'water'), tubaka 'sleep'

The class that a noun belongs to can usually be determined by its prefix:

  • Class I: singular (o)mu-, plural (a)ba-
  • Class II: singular (o)mu-, plural (e)mi-
  • Class III: singular (e)n-, plural (e)n-
  • Class IV: singular (e)ki-, plural (e)bi-
  • Class V: singular li-, eri-, plural (a)ma-
  • Class VI: singular (a)ka-, plural (o)bu-
  • Class VII: singular (o)lu-, plural (e)n-
  • Class VIII: singular (o)gu-, plural (a)ga-
  • Class IX: singular (o)ku-, plural (a)ma-
  • Class X: (o)tu-

There are a few only cases where prefixes overlap: the singulars of Classes I and II (both beginning with mu-); the singular of Class III and plurals of Classes III and VII (all beginning with n-); and the plurals of Classes V and IX (both ma-). Genuine ambiguity, however, is rare, since even where the noun prefixes are the same, the other prefixes are often different. For example there can be no confusion between omuntu (Class I) 'person' and omuntu (Class II) 'seat' in the sentences Omuntu ali wano 'The person is here' and Omuntu guli wano 'The seat is here' because the verb prefixes a- (Class I) and gu- (Class II) are different, even if the noun prefixes are the same. The same is true with the singular and plural of Class III: Embwa erya 'The dog is eating' vs Embwa zirya 'The dogs are eating' (compare English The sheep is eating vs The sheep are eating where the noun is invariant but the verb distinguishes singular from plural).

In fact, the plurals of Classes III and VII, and those of Classes V and IX, are identical in all their prefixes (noun, verb, adjective etc.).

Class V uses its noun prefixes a little differently from the other classes. The singular noun prefix, eri-, is often reduced to e- with an accompanying doubling of the stem's initial consonant. This happens when the stem begins with a single plosive, or a single nasal stop followed by a long vowel, a nasal stop and then a plosive (called a nasalised stem). For example:

  • eggi 'egg'; plural amagi (from stem gi)
  • eggwanga 'country'; plural amawanga (from nasalised stem wanga—the w becomes ggw when doubled)
  • ejjinja 'cricket'; plural amayinja (from nasalised stem yinja—the y becomes jj when doubled)

Other stems use the full prefix:

  • erinnya 'name'; plural amannya (from stem nnya)
  • eriiso 'eye'; plural amaaso (from stem yiso)
  • eryanda 'battery'; plural amanda (from stem anda)

There are also some nouns that have no prefix. Their genders must simply be learnt by rote:

  • Class I: ssebo 'gentleman, sir', nnyabo 'madam', Katonda 'god', kabaka 'king', kyayi (or caayi) 'tea', kaawa 'coffee'
  • Class III: kkapa 'cat', gomesi 'gomesi (traditional East African women's formal dress)'

, , certain , the and a few special forms of are to agree with nouns in Luganda.


Nouns
Nouns are inflected for and state.

Number is indicated by replacing the singular prefix with the plural prefix. For example omusajja 'man', abasajja 'men'; ekisanirizo 'comb', ebisanirizo 'combs'. All word classes agree with nouns in number and class.

State is similar to but applies to verbs and other parts of speech as well as nouns, pronouns and adjectives. There are two states in Luganda, which may be called the base state and the topic state. The base state is unmarked and the topic state is indicated by the presence of the .

The topic state is used for nouns in the following conditions:

  • Subject of a sentence
  • Object of an affirmative verb (other than the verb 'to be')

The base state is used for the following conditions:

  • Object of a negative verb
  • Object of a preposition
  • Noun predicate (whether or not there's an explicit copula or verb 'to be')


Adjectives
As in other (as well as most and ), must in and with the they qualify. For example:
  • omuwala omulungi 'beautiful girl' (Class I, )
  • abawala abalungi 'beautiful girls' (Class I, )
  • omuti omulungi 'beautiful tree' (Class II, singular)
  • emiti emirungi 'beautiful trees' (Class II, plural)
  • emmotoka ennungi 'beautiful/good car(s)' (Class V, singular/plural)
In these examples the adjective -lungi changes its prefix according to the gender (Class I or II) and number (singular or plural) of the noun it's qualifying (compare bella ragazza, belle ragazze, bel ragazzo, bei ragazzi). In some cases the prefix causes the initial l of the stem to change to n or r.

agree in state with the noun they qualify, but never take the initial vowel. Similarly, the subject is formed by adding the initial vowel to the verb (because a main verb is a predicate.


Verbs
As in other , every must also with its in gender and number (as opposed to number only as in Indo-European languages). For example:
  • omusajja anywa 'the man is drinking' (Class I, singular)
  • abasajja banywa 'the men are drinking' (Class I, plural)
  • embuzi enywa 'the goat is drinking' (Class III, singular)
  • embuzi zinywa 'the goats are drinking' (Class III, plural)
  • akaana kanywa 'the baby/infant is drinking' (Class VI, singular)
  • obwana bunywa 'the babies/infants are drinking' (Class VI, plural)
Here, the verb nywa changes its prefix according to the gender and number of its subject (compare number and gender agreement in a -subject construction: ar-rajul yashrib 'the man drinks', ar-rijaal yashribou 'the men drink', al-mara'ah tashrib 'the woman drinks', an-nisaa' yashribna 'the women drink').

Note, in the second and third examples, how the verb agrees with the of the noun even when the noun doesn't explicitly reflect the number distinction.

When the verb governs one or more objects, there is an agreement between the object infixes and the gender and number of their :

  • mmunywa 'I drink it ( e.g. coffee)' ( kaawa 'coffee', Class I singular)
  • nganywa 'I drink it ( e.g. water)' ( amazzi 'water', Class IX plural)

See also the detailed section on verbs below.


Adverbs
True in the sense are far rarer in Luganda than in, say, , being mostly translated by other parts of speech—for example or . When the adverb is qualifying a , it's usually translated by an adjective, which then agrees with the of the verb. For example:
  • Ankonjera bubi 'She slanders me badly'
  • Bankonjera bubi 'They slander me badly'
Here, 'badly' is translated with the adjective -bi 'bad, ugly', which is to agree with the subject.

Other concepts can be translated by invariant . for example the intensifying nnyo is attached to an adjective or verb to mean 'very', 'a lot'. For example: Lukwago anywa nnyo 'Lukwago drinks a lot'.

There are also two groups of true adverb in Luganda, both of which agree with the verbal subject or qualified noun (not just in and but also in ), but which are differently. The first group is in the same way as and contains only a few words: tya 'how', ti 'like this', tyo 'like that':

  • Njogera bwe nti 'I speak like this'
  • Abasiraamu basaba bwebati 'Muslims pray like this'
  • Enkima erya bweti 'The monkey eats like this'
  • Enkima zirya bweziti 'Monkeys eat like this'
The adverb ti 'like this' (the last word in each of the above sentences) is conjugated as a verb to agree with the subject of the sentence in gender, number and person.

The second group takes a different set of prefixes, based on the pronouns. Adverbs in this group inclusde -nna 'all' (or, with the singular, 'any'), -kka 'only', -mbi, -mbiriri 'both' and -nsatule 'all three':

  • Nkola nzekka 'I work alone'
  • Nzekka nze nkola 'Only I work'
  • Ggwe wekka ggwe okola 'Only you work'
  • Nze nzekka nze ndigula emmotoka 'Only I will buy the car'
  • Ndigula mmotoka yokka 'I will only buy the car'
Note how, in the last two examples, the adverb -kka agrees with whichever it's qualifying—either the implicit nze 'I' or the explicit emmotoka 'the car'.

Note also, in the first two examples, how the placement of nzekka before or after the verb makes the difference between 'only' (when the adverb qualifies and agrees with the subject—the implicit nze 'I') and 'alone' (when it qualifies the verb nkola 'I work' but agrees with the subject).


Possessive
The in Luganda is indicated with a different for each (according to the possessed noun). An alternative way of thinking about the Luganda possessive is as a single word whose initial is altered to agree with the possessed noun in class and number.

Depending on the possessed noun, the possessive takes one of the following forms:

  • Singular wa, plural ba (Class I)
  • Singular gwa, plural gya (Class II)
  • Singular ya, plural za (Class III)
  • Singular kya, plural bya (Class IV)
  • Singular lya, plural ga (Class V)
  • Singular ka, plural bwa (Class VI)
  • Singular lwa, plural za (Class VII)
  • Singular gwa, plural ga (Class VIII)
  • Singular kwa, plural ga (Class IX)
  • Twa (Class X)

If the possessor is a , the separate possessive form is not used. Instead, the following are used:

  • Wange 'my', wo 'your (singular possessor)', we 'his, her'; waffe 'our', wammwe 'your (plural possessor)', waabwe 'their' (Class I, singular possessed noun)
  • Bange 'my', bo 'your (singular possessor)', be 'his, her'; baffe 'our', bammwe 'your (plural possessor)', baabwe 'their' (Class I, plural possessed noun)
  • Gwange 'my', gwo 'your (singular possessor)', gwe 'his, her'; gwaffe 'our', gwammwe 'your (plural possessor)', gwabwe 'their' (Class II, singular possessed noun)
  • Gyange 'my', gyo 'your (singular possessor)', gye 'his, her'; gyaffe 'our', gyammwe 'your (plural possessor)' gyabwe 'their' (Class II, plural possessed noun)
  • Yange 'my', yo 'your', etc. (Class III, singular possessed noun)
  • Etc.

Compare these to the :

  • Mon 'my', ton 'your (singular possessor)', son 'his, her, its; notre 'our', votre 'your (plural possessor)', leur 'their'—Masculine singular possessed noun
  • Ma 'my', ta 'your (singular possessor)', sa 'his, her, its; notre 'our', votre 'your (plural possessor)', leur 'their'—Masculine singular possessed noun
  • Mes 'my', tes 'your (singular possessor)', ses 'his, her, its; nos 'our', vos 'your (plural possessor)', leurs 'their'—Plural possessed noun

There are also a few that take special forms when used with a possessive:

  • Kitange 'my father', kitaawo 'your (singular) father', kitaawe 'his/her father'


Verbs
Luganda verbs are for , , , and the of the and, if present, .


Subject and objects
The of a verb is indicated with a that agrees with the in and . In the third person the prefix also agrees in with its antecedent.

The subject prefixes for the are:

  • First person: singular n- 'I', plural tu- 'we'
  • Second person: singular o- 'you (singular)', mu- 'you (plural)'
  • Third person: singular a- 'he, she', ba- 'they (Class I)'

For the subject prefixes are:

  • Class I: singular a-, plural ba- ( i.e. the third person prefixes shown directly above)
  • Class II: singular gu-, plural gi-
  • Class III: singular e-, plural zi-
  • Class IV: singular ki-, plural bi-
  • Class V: singular li-, plural ga-
  • Class VI: singular ka-, plural bu-
  • Class VII: singular lu-, plural zi-
  • Class VIII: singular gu-, plural ga-
  • Class IX: singular ku-, plural ga-
  • Class X: tu-

When a verb governs one or more , they are shown with that agree with the in and . As with the subject prefix, the prefixes also agree with their antecedents in . The personal object prefixes are:

  • First person: singular n- 'me', plural tu- 'us'
  • Second person: singular ku- 'you (singular)', ba- 'you (plural)'
  • Third person: singular mu- 'him, her', ba- 'them (Class I)'

For the the object prefixes are:

  • Class I: singular mu-, plural ba- ( i.e. the third person prefixes shown directly above)
  • Class II: singular gu-, plural gi-
  • Class III: singular ta-, plural zi-
  • Class IV: singular ki-, plural bi-
  • Class V: singular li-, plural ga-
  • Class VI: singular ka-, plural bu-
  • Class VII: singular lu-, plural zi-
  • Class VIII: singular gu-, plural ga-
  • Class IX: singular ku-, plural ga-
  • Class X: tu-

Note the similarity between each subject prefix and the corresponding object prefix: they are the same in all cases except Class I and the singular of Class III. Note also the correspondence between the object prefixes and the noun prefixes (see Nouns above): when every m- in the noun prefix is replaced by a g- in the object prefix, the only differences are in Classes I and III.

The prefix is usually inserted directly after the subject prefix:

  • nkiridde 'I have eaten it' ( n- subject 'I' ki- object 'it' -ridde verb 'ate')

The prefix comes after the direct object:

  • nkimuwadde 'I have given it to him' ( n- subject 'I' ki- object 'it' mu- object '(to) him' -wadde verb 'gave')


Negative
The negative is usually formed by prefixing te- or t- to the subject prefix, or, in the case of the first person singular, replacing the prefix with si-. This results in the following set of personal subject prefixes:
  • First person: singular si- 'I', plural tetu- 'we'
  • Second person: singular to- 'you (singular)', temu- 'you (plural)'
  • Third person: singular ta- 'he, she', teba- 'they (Class I)'

The negative impersonal subject prefixes are:

  • Class I: singular ta-, plural teba- ( i.e. the third person prefixes shown directly above)
  • Class II: singular tegu-, plural tegi-
  • Class III: singular te-, plural tezi-
  • Class IV: singular teki-, plural tebi-
  • Class V: singular teri-, plural tega-
  • Class VI: singular teka-, plural tebu-
  • Class VII: singular telu-, plural tezi-
  • Class VIII: singular tegu-, plural tega-
  • Class IX: singular teku-, plural tega-
  • Class X: tetu-

When used with object relatives or the narrative tense (see below), the negative is formed with the prefix ta-, which is inserted after the subject and object affixes:

  • Omuntu gwe nnalabye 'The person whom I saw'
  • Omuntu gwe ssalabye 'The person whom I didn't see'


Modified stem
To form some tenses, a special form of the verb stem, called the 'modified form', is used. This is formed by making various changes to the final syllable of the stem, usually involving either changing the final syllable to one of the following :
  • -se
  • -sse
  • -ze
  • -zze
  • -izze
  • -ezze
  • -nye
  • -nyi
  • -ye
  • -de
  • -dde

The modified form of verb stems is the only real source of irregularity in Luganda's verbal system. Monosyllabic verbs, in particular, have unpredictable modified forms:

  • okuba 'to be' -badde
  • okufa 'to die' -fudde
  • okugaana 'to deny, forbid' -gaanyi
  • okuggwa 'to end' (intransitive) -wedde
  • okuggya 'to remove' -ggye or -ggyidde
  • okuggya 'to cook' (intransitive) -yidde
  • okugwa 'to fall' -gudde
  • okujja 'to come' -zze
  • okukka 'to go down, come down' -sse
  • okukwata 'to catch' -kutte
  • okulwa 'to delay' -ludde
  • okulya 'to eat' -lidde
  • okumanyi 'to find out, realise' -manyi
  • okunywa 'to drink' -nywedde
  • okuta 'to release' -tadde
  • okuteeka 'to put' -tadde
  • okutta 'to kill' -sse
  • okutwaka 'to take' -tutte
  • okutya 'to be afraid' -tidde
  • okuva 'to come from' -vudde
  • okuwa 'to give' -wadde
  • okuyita 'to call' -yise
  • okuyita 'to pass' -yise


Tense and mood
in Luganda is explicitly marked on the verb, as it is in most other .


Present tense
The is formed by simply adding the subject prefixes to the stem. The negative is formed in the same way but with the negative subject prefixes (this is the usual way of forming the negative in Luganda).
Examples of present tense inflection ! Inflection ! Gloss ! Negative ! Gloss
'I don't do'
'you don't do'
'he, she doesn't do'
'we don't do'
'you (plural) don't do'
'they (class I) don't do'
'it (class II) doesn't do'
'they (class IV) don't do'
'they (class VII) don't do'

The present perfect is just the subject prefix plus the modified stem:

  • nkoze 'I have done'
  • okoze 'you have done'
  • akoze 'he, she has done'
  • tukoze 'we have done'
  • mukoze 'you (plural) have done'
  • bakoze 'they (class I) have done'

The present perfect in Luganda is sometimes slightly weaker in its past meaning than in . It's often used with with the sense of being in the state of having done something. For example baze azze means 'my husband has arrived' (using the present perfect form -zze of the verb jja 'to come'; ŋŋenze usually means 'I'm off' rather than 'I have gone'. But to say I have done in Muganda would usually use one of the past tenses nnakoze or nnakola 'I did' because kola is a transitive verb.

The present perfect is also used to show physical attitude. For example, using the verb okutuula 'to sit down': ntuula (present tense) means 'I am in the process of sitting myself down'; to say 'I'm sitting down' in the usual English sense of 'I'm seated', a would use the present perfect: ntudde.


Past tenses
The is formed by inserting the prefix -a- before the modified form of the stem. This prefix, being a vowel, has the effect of changing the form of the subject prefixes:
  • nnakoze 'I did'
  • wakoze 'you did'
  • yakoze 'he, she did'
  • twakoze 'we did'
  • mwakoze 'you (plural) did'
  • baakoze 'they (class I) did'
  • ...

The near past tense is used for events that have happened in the past 18 hours. The negative is formed in the usual way.

The is formed with the same prefix a- as the near past, but using the simple form of the stem:

  • nnakola 'I did'
  • wakola 'you did'
  • yakola 'he, she did'
  • twakola 'we did'
  • mwakola 'you (plural) did'
  • baakola 'they (class I) did'
  • ...

The far past tense is used for events that happened more than 18 hours ago, and can also be used as a weak . This is the tense that's used in and .


Future tenses
The is used when describing things that are going to happen within the next 18 hours. It's formed with the prefix naa- on the simple form of the stem:
  • nnaakola 'I shall do'
  • onookola 'you will do'
  • anaakola 'he, she will do'
  • tunaakola 'we shall do'
  • munaakola 'you (plural) will do'
  • banaakola 'they (class I) will do'
  • eneekola 'they (class III) will do'
  • zinaakola 'they (class III) will do'
  • ...
In the and the singular of Class III, the prefix becomes noo- and nee- in harmony with the subject prefix.

The negative form of this tense is formed by changing the final -a of the stem to an -e and using vowel-lengthened negative subject prefixes; no tense prefix is used:

  • siikole 'I shan't do'
  • tookole 'you won't do'
  • taakole 'he, she won't do'
  • tetuukole 'we shan't do'
  • temuukole 'you (plural) won't do'
  • tebaakole 'they (class I) won't do'
  • teguukole 'it (class II) won't do'
  • tegiikole 'they (class II) won't do'
  • teekole 'he, she, it (class III) won't do'
  • teziikole 'they (class III) won't do'
  • ...

The is used for events that will take place more than 18 hours in the future. It's formed with the prefix li- on the simple form of the stem:

  • ndikola 'I shall do'
  • olikola 'you will do'
  • alikola 'he, she will do'
  • tulikola 'we shall do'
  • mulikola 'you (plural) will do'
  • balikola 'they (class I) will do'
  • ...

Note how the l of the tense prefix becomes a d after the n- of the subject prefix.


Other
The is formed with the prefix andi- and the modified form of the stem:
  • nnandikoze 'I would do'
  • wandikoze 'you would do'
  • yandikoze 'he, she would do'
  • twandikoze 'we would do'
  • mwandikoze 'you (plural) would do'
  • bandikoze 'they (class I) would do'

The is a tense in Luganda, rather than a as in some languages. It's formed by changing the final -a of the stem to an -e:

  • nkole 'I may do'
  • okole 'you may do'
  • akole 'he, she may do'
  • tukole 'we may do'
  • mukole 'you may do'
  • bakole 'they may do'

The negative is formed either with the lema ('to fail') plus the :

  • nneme kukola 'I may not do'
  • oleme kukola 'you may not do'
  • aleme kukola 'he, she may not do'
  • tuleme kukola 'we may not do'
  • muleme kukola 'you may not do'
  • baleme kukola 'they may not do'

or using the same forms as the negative of the near future:

  • siikole 'I may not do'
  • tookole 'you may not do'
  • taakole 'he, she may not do'
  • tetuukole 'we may not do'
  • temuukole 'you may not do'
  • tebaakole 'they may not do'

Luganda has some special tenses not found in many other languages. The is used to say that something is still happening. It's formed with the prefix kya-:

  • nkyakola 'I'm still doing'
  • okyakola 'you're still doing'
  • akyakola 'he, she is still doing'
  • tukyakola 'we're still doing'
  • mukyakola 'you're still doing'
  • bakyakola 'they're still doing'

In the negative it means 'no longer':

  • sikyakola 'I'm no longer doing'
  • tokyakola 'you're no longer doing'
  • takyakola 'he, she is no longer doing'
  • tetukyakola 'we're no longer doing'
  • temukyakola 'you're no longer doing'
  • tebakyakola 'they're no longer doing'

With , especially verbs of physical attitude (see Present Perfect above), the kya- prefix can also be used with the modified verb stem to give a sense of 'still being in a state'. For example nkyatudde means 'I'm still seated'.

The is used when talking about what has happened so far, with the implication that more is to come. It's formed with the prefix aaka-:

  • nnaakakola 'I have so far done'
  • waakakola 'you have so far done'
  • yaakakola 'he, she has so far done'
  • twaakakola 'we have so far done'
  • mwaakakola 'you have so far done'
  • baakakola 'they have so far done'

This tense is found only in the .

The , on the other hand, is found only in the negative. It's used to talk about things that haven't happened yet (but which may well happen in the future), and is formed with the prefix nna-:

  • sinnakola 'I haven't yet done'
  • tonnakola 'you haven't yet done'
  • tannakola 'he, she hasn't yet done'
  • tetunnakola 'we haven't yet done'
  • temunnakola 'you haven't yet done'
  • bannakola 'they haven't yet done'

When describing a series of events that happen (or will or did happen) sequentially, the form is used for all but the first verb in the sentence. It’s formed by the ne (or n’ before a ) followed by the present tense:

  • Nnagenda ne nkuba essimu 'I went and made a phone call'
  • Ndigenda ne nkuba essimu 'I’ll go and make a phone call'

The narrative can be used with any tense, as long as the events it describes are in immediate sequence. The negative is formed with the prefix si- placed immediately after the object prefixes (or after the subject prefix if no object prefixes are used):

  • Saagenda era ssaakuba ssimu 'I didn't go and did not make a phone call'
  • Sirigenda era ssirikuba ssimu 'I won't go and will not make a phone call'
  • Ssigenze era ssikubye 'I haven't gone to make it yet'

Compare this with the negative construction used with the object relatives.


Auxiliary verbs
Other tenses can be formed , with the use of . Some of Luganda's auxiliary verbs can also be used as main verbs; some are always auxiliaries:
  • okuba 'to be': used with an optional nga with another to form compound tenses
  • okujja 'to come': forms a future tense when used with the infinitive of the main verb
  • okulyoka or okulyokka (only used as an auxiliary): appears with another finite verb, usually translated 'and then' or (in the subjunctive) 'so that'
  • okumala 'to finish': used with the infinitive to denote completed action, or with the stem of the main verb prefixed with ga- to mean 'whether one wants to or not'
  • okutera (only used as an auxiliary): used with the infinitive of the main verb to mean (in the present tense) 'to tend to' or (in the near future) 'about to'
  • okuva 'to come from': followed by the main verb in the infinitive, means 'just been'
  • okulema 'to fail': used with the inifinitive to form negatives


Derivational affixes
The meaning of a verb can be altered in an almost unlimited number of ways by means of modifications to the verb stem. There are only a handful of core derivational modifications, but these can be added to the verb stem in virtually any combination, resulting in hundreds of possible compound modifications.

The is produced by replacing the final -a with -wa or -ibwa/ -ebwa:

  • okulaba 'to see' → okulabwa 'to be seen'

The is created by adding the prefix e- to the verb stem (equivalent to replacing the oku- prefix of the with okwe-):

  • okutta 'to kill' → okwetta 'to kill oneself'

Many verbs are used only in their reflexive form:

  • okwebaka 'to sleep' (simple form * okubaka is not used)
  • okwetaga 'to need' (simple form * okutaga is not used)

Reduplication is formed by doubling the stem, and generally adds the sense of repetition or intensity:

  • okukuba 'to strike' → okukubaakuba 'to batter'

The , or prepositional, modification, allows the verb to take an extra and gives it the meaning 'to do for or with (someone or something) . It's formed with the suffix ir- inserted before the final -a'' of the verb:

  • okukola 'to work' → okukolera 'to work for (an employer)'
  • okwebaka 'to sleep' → okwebakira 'to sleep on ( e.g. a piece of furniture)'

Adding the applied suffix twice gives the 'augmentative applied' modification, which has an alternative applied sense, usually further removed from the original sense than the simple applied modification:

  • okukola 'to work' → okukozesa 'to utilise, employ'

The is formed with various changes applied to the end of the verb, usually involving the final -a changing to -ya, -sa or -za. It gives a verb the sense of 'to cause to do', and can also make an :

  • okulaba 'to see' → okulabya 'to show' (more commonly "okulaga", a different verb, is used).
  • okufuuka 'to become' → okufuusa 'to turn (something or someone) into (something else)'

Appling two causative modifications results in the 'second causative':

  • okulaba 'to see' → okulabya 'to show' → okulabisa 'to cause to show'

The neuter modification, also known as the , is similar to the '-able' suffix in , except that the result is a verb meaning 'to be x-able' rather than an adjective meaning 'x-able'. It's formed by inserting the suffix -ik/ -ek before the verb's final -a:

  • okukola 'to do' → okukoleka 'to be possible'
  • okulya 'to eat' → okuliika 'to be edible'

The intransitive conversive modification reverses the meaning of an and leaves it intransitive, or reverses the meaning of a and makes it intransitive, similar to 'un-' prefix. It's formed with the prefix uk- inserted before the verb's final -a:

  • okukyala 'to pay a visit' → okukyaluka 'to end one's visit, to depart'

The transitive conversive is similar to the intransitive conversive except that it results in a transitive verb. In other words it reverses the meaning of an and makes it , or reverses the meaning of a transitive verb and leaves it transitive. It's formed with the suffix ul-:

  • okukola 'to do' → okukolula 'to undo'
  • okusimba 'to plant' → okusimbula 'to uproot'
  • okukyala 'to pay a visit' → okukyalula 'to send off'

Two conversive suffixes create the augmentative conversive modification:

  • okulimba 'to deceive' → okulimbulula 'to disabuse, set straight'

The modification is formed with the suffix -na or -gana (or less commonly -ŋŋa):

  • okulaba 'to see' → okulabagana 'to see one another'
  • okutta 'to kill' → okuttaŋŋana 'to kill each other'

The is formed with the suffix -nga. It's used with to give the sense of continuousness:

  • ndimukuuma 'I'll look after him' → ndimukuumanga 'I'll always look after him'
  • tosinda 'don't whinge' → tosindanga 'never whinge'
  • "tobba" don't steal...."tobbanga" thou shat not steal.

This is not really a modification but a , so it's always applied 'after' any grammatical inflexions.


Combinations of modifications
More than one modification can be made to a single stem:
  • okukolulika 'to be undo-able ( i.e. reversible)'—conversive neuter: kolakolulakolulika
  • okusimbuliza 'to transplant'—conversive applied causative: simba -> simbulasimbulirasimbuliza
  • okulabaalabana 'to look around oneself, be distracted'—reduplicative reciprocal: labalabaalabalabaalabana
  • okulabaalabanya 'to distract'—reduplicative reciprocal causative: labalabaalabalabaalabanalabaalabanya
  • okwebakiriza 'to pretend to sleep'—reflexive augmentative applied causative bakaebakaebakira (applied) → ebakirira (augmentative applied) → ebakiriza

There are some restrictions that apply to the combinations in which these modifications can be made. For example the 'applied' modification can't be made to a causative stem; any causative modifications must first be removed, the applied modification made and the causative modifications then reapplied. And since the reflexive is formed with a prefix rather than a suffix, it's impossible to distinguish between, for example, reflexive causative and causative reflexive.


Numbers
The Luganda system of is quite complicated. The numbers 'one' to 'five' are specialised numerical that with the they . The words for 'six' to 'ten' are numerical nouns that don't agree with the qualified noun.

'Twenty' to 'fifty' are expressed as multiples of ten using the cardinal numbers for 'two' to 'five' with the plural of 'ten'. 'Sixty' to 'one hundred' are numerical nouns in their own right, derived from the same roots as the nouns for 'six' to 'ten' but with different class prefixes.

In a similar pattern, 'two hundred' to 'five hundred' are expressed as multiples of a hundred using the cardinal numbers with the plural of 'hundred'. Then 'six hundred' to 'one thousand' are nouns, again derived from the same roots as 'six' to 'ten'. The pattern repeats up to 'ten thousand', then standard nouns are used for 'ten thousand', 'one hundred thousand' and 'one million'.

The words used for this system are:

Numerical adjectives (declined to agree with the qualified noun):

  • emu ( omu, limu, kamu, kimu, ...) 'one'
  • bbiri ( babiri, abiri, ...) 'two'
  • ssatu ( basatu, asatu, ...) 'three'
  • nnya ( bana, ana, ...) 'four'
  • ttaano ( bataano, ataano, ...) 'five'
Numerical nouns:
  • 'Six' to 'ten' (Classes II and V)
    • mukaaga 'six' (Class II)
    • musanvu 'seven'
    • munaana 'eight'
    • mwenda 'nine'
    • kkumi 'ten'; plural amakumi (Class V)
  • 'Sixty' to 'one hundred' (Classes III and IV)
    • nkaaga 'sixty' (Class III)
    • nsanvu 'seventy'
    • kinaana 'eighty' (Class IV)
    • kyenda 'ninety'
    • kikumi 'one hundred'; plural bikumi
  • 'Six hundred' to 'one thousand' (Class VII)
    • lukaaga 'six hundred'
    • lusanvu 'seven hundred'
    • lunaana 'eight hundred'
    • lwenda 'nine hundred'
    • lukumi 'one thousand'; plural nkumi
  • 'Six thousand' to 'ten thousand' (Class VI)
    • kakaaga 'six thousand'
    • kasanvu 'seven thousand'
    • kanaana 'eight thousand'
    • kenda 'nine thousand'
    • (archaic) kakumi 'ten thousand'; plural bukumi
Standard nouns:
  • omutwalo 'ten thousand'; plural emitwalo (Class II)
  • akasiriivu 'one hundred thousand'; plural obusiriivu (Class VI)
  • akakadde 'one million'; plural obukadde (Class VI)
  • akawumbi 'one trillion' (1,000,000,000,000); plural obuwumbi (Class VI)
  • akafukunya 'one quintillion' (1,000,000,000,000,000,000); plural obufukunya (Class VI)
  • akasedde 'one septillion' (1,000,000,000,000,000,000,000,000); plural obusedde (Class VI)

Digits are specified from left to right, combined with na (following kkumi) and mu (following any other word). For example:

  • 12 kkumi na bbiri (10 2)
  • 22 amakumi abiri mu bbiri (10 × 2 2)
  • 65 nkaaga mu ttaano (60 5)
  • 122 kikumi mu amakumi abiri mu bbiri (100 10 × 2 2)
  • 222 bikumi bibiri mu amakumi abiri mu bbiri (100 × 2 10 × 2 2)
  • 1,222 lukumi mu bikumi bibiri mu amakumi abiri mu bbiri (1,000 100 × 2 10 × 2 2)
  • 1,024 lukumi mu amakumi abiri mu nnya (1,000 10 × 2 4)
  • 2,222 nkumi bbiri mu bikumi bibiri mu amakumi abiri mu bbiri (1,000 × 2 100 × 2 10 × 2 2)
  • 2,500 nkumi bbiri mu bikumi bitaano (1,000 × 2 100 × 5)
  • 7,500 kasanvu mu bikumi bitaano (7,000 100 × 5)
  • 7,600 kasanvu mu lukaaga (7,000 600)
  • 9,999 kenda mu lwenda mu kyenda mu mwenda (9,000 900 90 9)
  • 999,000 obusiriivu mwenda mu omutwalo mwenda mu kenda
  • 1,000,000 akakadde (1,000,000)
  • 3,000,000 obukadde busatu (1,000,000 × 3)
  • 10,000,000 obukadde kkumi (1,000,000 × 10)
  • 122,000,122 obukadde kikumi mu amakumi abiri mu bubiri mu kikumi mu amakumi abiri mu bbiri (1,000,000 * (100 10 × 2 2) 100 10 × 2 2)

The numerical adjectives agree with the qualified noun:

  • emmotoka emu 'one car' (Class III)
  • omukazi omu 'one woman' (Class I)
  • emmotoka ataano 'five cars'
  • abakazi bataano 'five women'
but
  • emmotoka kikumi 'a hundred cars'
  • abakazi kikumi 'a hundred women'
and
  • abasajja kkumi n'omu 'eleven men' (Class I)
  • ente kkumi n'emu 'eleven cattle' (Class III)

The forms emu, bbiri, ssatu, nnya and ttaano are used when counting (as well as when qualifying nouns of classes III and VII).

However, a complication arises from the agreement of numerical adjectives with the powers of ten. Since the words for 'ten', 'hundred', 'thousand' and so on belong to different classes, each power of ten can be inferred from the form of the adjective qualifying it, so the plural forms of the powers of ten ( amakumi 'tens', bikumi 'hundreds', bukumi 'tens of thousands'—but not nkumi 'thousands') are usually omitted, as long as this doesn't result in ambiguity.

For example:

  • 40 amakumi anaana
  • 22 amakumi abiri mu bbiriabiri mu bbiri
  • 222 bikumi bibiri mu amakumi abiri mu bbiribibiri mu abiri mu bbiri
  • 1,024 lukumi mu amakumi abiri mu nnyalukumi mu abiri mu nnya
  • 2,222 nkumi bbiri mu bikumi bibiri mu amakumi abiri mu bbirinkumi bbiri mu bibiri mu abiri mu bbiri
  • 2,500 nkumi bbiri mu bikumi bitaanonkumi bbiri mu bitaano
  • 7,500 kasanvu mu bikumi bitaanokasanvu mu bitaano
  • 122,000,122 obukadde kikumi mu amakumi abiri mu bubiri mu kikumi mu amakumi abiri mu bbiriobukadde kikumi mu abiri mu bubiri mu kikumi mu abiri mu bbiri

Note that amanda amakumi ana '40 batteries' cannot be shortened to amanda ana because this means "four batteries", and embwa amakumi ana '40 dogs' cannot be shortened to embwa ana because ana is the form of nnya used with embwa, so this actually means 'four dogs'! Nkumi 'thousands' is also not usually omitted because the form the numerical adjectives take when qualifying it is the same as the counting form, so 3,000 will always be rendered nkumi ssatu.


Bibliography
  • Ashton, Ethel O., and others (1954) A Luganda Grammar, London: Longmans, Green.
  • Barlon, W. Kimuli (2009) Luganda Language: A connection with Nyanja of Zambia. pp. 04
  • Snoxall, R.A. (1967) Luganda-English Dictionary. Clarendon Press, Oxford
  • Katamba, Francis (1993) "A new approach to tone in Luganda", in Language. 69. 1. pp. 33–67
  • Murphy, John D. (1972) Luganda-English Dictionary. Catholic University of America Press
  • Chesswas, J. D. (1963) Essentials of Luganda. Oxford University Press
  • Crabtree, W. A. (1902, 1923) Elements of Luganda Grammar. The Uganda Bookshop/Society for Promoting Christian Knowledge


External links
  • Luganda Basic Course, developed by the USA Foreign Service Institute (FSI) (1968)
  • The Word in Luganda, by Larry M. Hyman & Francis X. Katamba
  • An excellent online summary of the Luganda language can be found at http://www.buganda.com/luganda.htm.
  • Free online Luganda Dictionary on the Ganda Ancestry website http://www.gandaancestry.com/dictionary/dictionary.php
  • Free online talking Luganda Dictionary and Crossword Puzzle on the Ganda portal http://www.GandaSpace.com
  • Luganda–English Dictionary
  • The website of a team developing Luganda language capability for computers is at http://www.kizito.uklinux.net
  • PanAfrican L10n page on Ganda

  • Frank Kigozi Picareader text to speech language software.

Page 1 of 1
1
Page 1 of 1
1

Account

Social:
Pages:  ..   .. 
Items:  .. 

Navigation

General: Atom Feed Atom Feed  .. 
Help:  ..   .. 
Category:  ..   .. 
Media:  ..   .. 
Posts:  ..   ..   .. 

Statistics

Page:  .. 
Summary:  .. 
1 Tags
10/10 Page Rank
2177 Page Refs
1s Time